UPUTSTVO ZA AUTORE
Beogradska defektološka škola je recenzirani istaknuti nacionalni naučni časopis, otvoren za autore iz svih oblasti specijalne edukacije i tangentnih naučnih disciplina. U časopisu se objavljuju izvorni naučni i stručni članci koji nisu prethodno publikovani u drugim časopisima, tematskim ili zbornicima radova sa naučnih ili stručnih skupova i u drugim publikacijama, u celini ili delimično, niti su u procesu razmatranja za objavu. U časopisu se objavljuju sledeći prilozi naučnog karaktera: 1) empirijska istraživanja, 2) pregledni radovi, 3) kratka i prethodna saopštenja i 4) naučne kritike, polemike i komentari. Radovi klasifikovani kao naučni moraju imati bar dve pozitivne recenzije. Pored naučnih, u časopisu se objavljuju i stručni članci, odnosno prilozi vannaučnog karaktera: 1) stručni radovi, 2) informativni prilozi i 3) prikazi knjiga. Stručni radovi moraju imati jednu pozitivnu recenziju. Radovi u časopisu Beogradska defektološka škola se publikuju na srpskom ili engleskom jeziku. Prijava članaka vrši se elektronskom poštom, na e-mail adresu: [email protected].
PROCEDURA PRIJAVE, RECENZIRANJA I OBJAVLJIVANJA ČLANKA
Prilikom prijavljivanja članka, autor za korespondenciju je u obavezi da, pored rukopisa članka, elektronski pošalje i popunjen Obrazac za prijavu članka sa izjavom o autorstvu.
Naknada za autorstvo određuje se samo za naručene članke, o čemu odluku donosi Uredništvo. Autor je ponudom rada časopisu Beogradska defektološka škola i slanjem Obrasca za prijavu članka sa izjavom o autorstvu, saglasan, bez naknadnih uslova, sa objavljivanjem rada u spomenutom časopisu te je saglasan sa objavljivanjem rada u celini ili nekih njegovih delova na mrežnoj stranici časopisa, kao i na drugim elektronskim portalima na kojima je časopis zastupljen. Autor je ponudom rada časopisu Beogradska defektološka škola i slanjem Obrasca za prijavu članka sa izjavom o autorstvu, saglasan sa prenosom autorskih prava na časopis. Za kasnije publikovanje rada u celini ili nekih njegovih delova, autori su u obavezi da zatraže dozvolu od Uredništva časopisa.
Glavni urednik čita sve pristigle radove i preliminarno analizira rukopise. Glavni urednik može, bez upućivanja rukopisa u recenzentsku proceduru, da odbije rad ukoliko sadržina ne odgovara tematskoj koncepciji časopisa. Ukoliko rukopis nije u potpunosti pripremljen u skladu sa uputstvom za autore biće vraćen autorima na tehničku korekciju i tek nakon ponovnog prijavljivanja, članak se upućuje u anonimnu recenzentsku proceduru.
Anonimnost recenzentskog postupka je neprikosnovena.
Originalni naučni radovi, pregledni radovi, kao i kratka i prethodna saopštenja za objavljivanje moraju da dobiju bar dve pozitivne recenzije, dok je za publikovanje stručnih radova neophodna jedna pozitivna recenzija.
Recenzenti su priznati domaći i međunarodni naučni radnici iz svih oblasti specijalne edukacije i tangentnih naučnih disciplina. Za recenziranje se ne dobija finansijska naknada, ali časopis vodi evidenciju odrađenih recenzentskih postupaka i u svakom trenutku recenzent može da zatraži potvrdu od Uredništva o sopstvenom recenzentskom angažmanu u časopisu. Takođe, u poslednjem broju časopisa svake kalendarske godine objavljivaće se spisak recenzenata za aktuelnu godinu.
Izbor recenzenata se vrši u odnosu na tematiku koja je obrađivana u radu i u odnosu na naučni ili stručni status prvog autora rada. Recenzentima sa šalje rukopis članka bez podataka o autorima, kao i Uputstvo za recenzente i Recenzentska forma. Nakon završenog recenzentskog postupka, rad se može prihvatiti bez izmena, može biti vraćen autorima sa zahtevima recenzenata za korekcijom ili se, u slučaju negativnih recenzija, rad odbija.
U slučaju da su od autora zahtevane korekcije, autori su dužni da u roku koji određuje Uredništvo, izvrše tražene korekcije i dostave korigovanu verziju članka. Uredništvo zatim čita korigovani članak i ako je korektno dorađen, u skladu sa zahtevima recenzenata, članak ulazi u izbor za objavu. Ukoliko autori u korigovanoj verziji nisu uzeli u obzir preporuke recenzenata, glavni urednik može zatražiti mišljenje još jednog recenzenta ili može odbiti rad.
Autori pri prijavi članka predlažu kategorizaciju istog, ali konačni sud o kategorizaciji članka prihvaćenog za objavljivanje donosi glavni urednik na preporuku recenzenata.
Članci se ne objavljuju prema redosledu prihvatanja članaka za objavljivanje. Uredništvo određuje prioritete pri objavljivanju članaka, u skladu sa uređivačkom politikom časopisa. Međutim, autori članaka prihvaćenih za objavljivanje mogu se u svakom trenutku obratiti Uredništvu za potvrdu o tome da je članak prihvaćen za objavljivanje.
TEHNIČKA PRIPREMA TEKSTA ČLANKA
Članak koji se prijavljuje za objavljivanje u časopisu Beogradska defektološka škola neće biti upućen u recenzentsku proceduru ukoliko nije pripremljen u skladu sa zahtevima časopisa koji se tiču tehničke pripreme teksta članka.
Članak treba da bude napisan latiničkim pismom, na srpskom ili engleskom jeziku, u tekst procesoru Microsoft Word, u formatu A4, fontom Times New Roman, sa proredom 1,5 i svim marginama 2 cm. Naslov članka treba da bude kratak, informativan i ne duži od 250 slovnih mesta. Naslov članka se piše velikim slovima, podebljano, veličine 14 tačaka. Nije prihvatljivo koristiti skraćenice u naslovu članka.
Članci prijavljeni na srpskom jeziku treba da imaju sažetke na srpskom i engleskom jeziku. Nužno je da članci prijavljeni na engleskom jeziku imaju sažetak na engleskom jeziku, dok prevod sažetka na srpski jezik obezbeđuje Uredništvo. Sažetak (sažetke) članka treba navesti na početku rukopisa, odmah nakon naslova. Sažetak članka treba da bude obima između 100 i 300 reči, treba da bude napisan kurzivom, veličine 11 tačaka. Na kraju sažetka, pod oznakom Ključne reči treba navesti tri do pet ključnih pojmova koji se ne pominju u naslovu članka i koje treba navesti abecednim redosledom, te odvojiti zarezom.
Tekst originalnog naučnog rada i kratkog i prethodnog saopštenja načelno se sastoji od sledećih celina: uvod, metod rada, rezultati, diskusija, zaključci i literatura. Pregledni i stručni radovi mogu imati i drugačiju strukturu.
Tekst rada se piše sa obostranim poravnanjem, s tim što se uvlači početak svakog pasusa (1.27). U tekstu ne treba koristiti automatske postavke dodavanja praznog reda pre, odnosno posle pasusa. Podnaslovi treba da budu odvojeni razmacima od jednog reda u odnosu na ostatak teksta. Podnaslovi prvog reda (npr. Uvod, Zaključak) pišu se malim slovima (osim početnog i slova u podnaslovu koja zahtevaju upotrebu velikog slova), podebljano i centrirano, veličine 12 tačaka. Podnaslovi drugog reda se pišu malim slovima (osim početnog i slova u podnaslovu koja zahtevaju upotrebu velikog slova), veličine 12 tačaka, podebljano i poravnato ulevo. Izbegavati upotrebu podnaslova trećeg reda, a ukoliko to nije moguće pisati ih malim slovima (osim početnog i slova u podnaslovu koja zahtevaju upotrebu velikog slova), kurzivom, veličine 12 tačaka, podebljano i poravnato ulevo.
Grafičke priloge, slike i tabele treba urediti prema APA pravilima – The Publication Manual of the American Psychological Association, 7th ed., 2019. Grafički prilozi i tabele treba da budu napravljeni u Word–u, moraju da budu izraženi u crnim, belim i sivim tonovima i moraju da se nalaze u tekstu na željenom mestu. Svaki grafički prilog i tabela treba da imaju naslov i numeraciju. Numeracija tabele se vrši arapskim brojevima, po redu pojavljivanja u tekstu, boldovano, sa levim poravnanjem, veličine 12 tačaka (Tabela 1), nakon čega se navodi naslov tabele, napisan kurzivom, sa levim poravnanjem, veličine 12 tačaka. Između numeričke oznake i naslova tabele ostaviti prazan red. Grafikoni i slike se numerišu i naslovljavaju na isti način kao tabele.
Referisanje i beleženje bibliografskih izvora u tekstu rukopisa treba da bude u skladu sa APA pravilima – The Publication Manual of the American Psychological Association, 7th ed., 2019. Kada se u tekstu navode podaci drugih autora, njihove sintagme, ideje, pojmovi i slično izvor se daje u tekstu, a ne u fusnotama. Referenca se stavlja u zagrade i treba da sadrži prezime autora, godinu izdanja i, u slučaju doslovnog navoda, stranicu (primer: Astore, 2013, pp. 23; Mihajlović, 2011, str. 24). Ako se u članku citira referenca sa dva autora, treba oba autora navesti na svakom mestu gde se citira njihov rad (primer: Damiano & Abel, 1998). Ako se u radu citira referenca sa tri i više autora, piše se prezime prvog autora, sa dodatkom et al (za reference na engleskom i drugim stranim jezicima), odnosno dodatkom & sar. (za reference na srpskom jeziku), uz godinu izdanja, odvojenu zarezom (primeri: Hagberg et al., 2001; Jovanović & sar., 2003). Ukoliko se autor u rukopisu istovremeno poziva na više izvora, reference u zagradi treba da budu navedene abecednim redom, odvojene tačkom i zarezom a ako ima više referenci istog autora, onda i hronološki, odvojeno zarezom (primer: Botović, 2014; Espinković, 2002, 2013; Marijakić, 2008). U slučaju da se u tekstu pojavljuje više referenci jednog ili više istih autora iz iste godine, neophodno je nakon godine izdanja navesti po jedno malo slovo za svaku od referenci, počevši od slova a za izvor koji se prvi pojavljuje u tekstu (primeri: Nastić, 2012a; Nastić, 2012b; Nastić, 2013a,b).
Na kraju članka, u popisu literature treba navesti sve izvore koji se referišu ili navode u tekstu članka. Lista referenci se formira prema APA pravilima – The Publication Manual of the American Psychological Association, 7th ed., 2019 Dakle, abecednim redom po prezimenima autora i hronološkim redom za radove istog (istih) autora. Reference se navode u izvornom obliku, na pismu na kom su objavljene. Za svaku refencu za koju je dostupan DOI broj, nužno je navesti taj podatak u formatu linka (na primer: https://doi.org/10.1037/0278-6133.24.2.225)
Primeri navođenja članka sa jednim autorom:
Grzelka, M. (2020). Attitudes toward vulnerable populations in the time of COVID-19: critical discourse analysis of gazeta.pl online comment sections. Society Register, 4(2), 121–132. https://doi.org/10.14746/sr.2020.4.2.09
Primeri navođenja članka sa dva autora:
Haines, K. J., & Berney, S. (2020). Physiotherapists during COVID-19: usual business, in unusual times. Journal of Physiotherapy, 66(2), 67–69. https://doi.org/10.1016/j.jphys.2020.03.012
Primeri navođenja članka sa tri do devetnaest autora:
Hurley, D. S., Sukal-Moulton, T., Msall, M. E., Gaebler-Spira, D., Krosschell, K. J., & Dewald, J. P. (2011). The Cerebral Palsy Research Registry: Development and Progress Toward National collaboration in the United States. Journal of Child Neurology, 26(12), 1534–1541. https://doi.org/10.1177/0883073811408903
Primer navođenja članka sa dvadeset i više autora:
Holmes, E. A., O’Connor, R. C., Perry, V. H., Tracey, I., Wessely, S., Arseneault, L., Ballard, C., Christensen, H., Cohen Silver, R., Everall, I., Ford, T., John, A., Kabir, T., King, K., Madan, I., Michie, S., Przybylski, A. K., Shafran, R., Sweeney, A., … Bullmore, E. (2020). Multidisciplinary research priorities for the COVID-19 pandemic: a call for action for mental health science. The Lancet Psychiatry, 0366(20), 1–14. https://doi.org/10.1016/S2215-0366(20)30168-1
Primeri navođenja knjiga:
Magill, R. A. (2007). Motor learning and control. Concepts and аpplications. McGraw-Hill.
Недовић, Г., Одовић, Г., & Рапаић, Д. (2010). Развој социјалних вештина особа са инвалидитетом. Друштво дефектолога Србије.
Primeri navođenja poglavlja knjige:
Cruse, H., Dean, J., Heuer, H., & Schmidt, R. A. (1990). Utilization of sensory information for motor control. In O. Neumann & W. Prinz (Eds.), Relationships between perception and action (pp. 43–73). Springer Verlag.
Jablan, B., & Hanak, N. (2008). Teorija uma dece sa oštećenjem vida. U N. Glumbić (Ur.), Teorija uma dece sa posebnim potrebama (str. 96–110). Univerzitet u Beogradu – Fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju – Izdavački centar (CIDD).
Primeri navođenja članka iz zbornika radova:
Matić, M. (2012). Impact of various external feedback in motor learning. In M. Dopsaj et al. (Eds.), Proceedings of Thematic Conference “Effects of Physical Activity Application to Antrhopological Status with Children, Youth and Adults” (pp. 272–279). University of Belgrade – Faculty of Sport and Physical Education.
Maćešić-Petrović, D., & Kovačević, J. (2013). Terapija pokretom i plesom – Uporedna analiza bazičnih metodskih koncepata. U M. Gligorović (Ur.), Zbornik radova „Novine u specijalnoj edukaciji i rehabilitaciji“ (str. 165–182). Univerzitet u Beogradu – Fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju.
Primeri navođenja doktorskih disertacija i magistarskih radova:
Angeli, E. L. (2012). Networks of communication in emergency medical services (Publication No. 3544643) [Doctoral dissertation, Purdue University]. ProQuest Dissertations Publishing.
Samson, J. M. (2016). Human trafficking and globalization [Unpublished doctoral dissertation]. Virginia Polytechnic Institute and State University.
Primer navođenja elektronskih izvora kada je poznat autor teksta:
Rogač, M. (2020). Vanredno stanje i osobe sa invaliditetom – rešenja moguća samo kada država “sluša.” Istinomer. https://www.istinomer.rs/analize/vanredno-stanje-i-osobe-sa-invaliditetom-resenja-moguca-samo-kada-drzava-slusa/
Primer navođenja elektronskih izvora kada nije poznat autor teksta:
UNICEF (2020, May 30). UNICEF-ov odgovor na pandemiju COVID-19 u Srbiji. https://www.unicef.org/serbia/publikacije/unicef-ov-odgovor-na-pandemiju-covid-19-u-srbiji
Beogradska defektološka škola je recenzirani istaknuti nacionalni naučni časopis, otvoren za autore iz svih oblasti specijalne edukacije i tangentnih naučnih disciplina. U časopisu se objavljuju izvorni naučni i stručni članci koji nisu prethodno publikovani u drugim časopisima, tematskim ili zbornicima radova sa naučnih ili stručnih skupova i u drugim publikacijama, u celini ili delimično, niti su u procesu razmatranja za objavu. U časopisu se objavljuju sledeći prilozi naučnog karaktera: 1) empirijska istraživanja, 2) pregledni radovi, 3) kratka i prethodna saopštenja i 4) naučne kritike, polemike i komentari. Radovi klasifikovani kao naučni moraju imati bar dve pozitivne recenzije. Pored naučnih, u časopisu se objavljuju i stručni članci, odnosno prilozi vannaučnog karaktera: 1) stručni radovi, 2) informativni prilozi i 3) prikazi knjiga. Stručni radovi moraju imati jednu pozitivnu recenziju. Radovi u časopisu Beogradska defektološka škola se publikuju na srpskom ili engleskom jeziku. Prijava članaka vrši se elektronskom poštom, na e-mail adresu: [email protected].
PROCEDURA PRIJAVE, RECENZIRANJA I OBJAVLJIVANJA ČLANKA
Prilikom prijavljivanja članka, autor za korespondenciju je u obavezi da, pored rukopisa članka, elektronski pošalje i popunjen Obrazac za prijavu članka sa izjavom o autorstvu.
Naknada za autorstvo određuje se samo za naručene članke, o čemu odluku donosi Uredništvo. Autor je ponudom rada časopisu Beogradska defektološka škola i slanjem Obrasca za prijavu članka sa izjavom o autorstvu, saglasan, bez naknadnih uslova, sa objavljivanjem rada u spomenutom časopisu te je saglasan sa objavljivanjem rada u celini ili nekih njegovih delova na mrežnoj stranici časopisa, kao i na drugim elektronskim portalima na kojima je časopis zastupljen. Autor je ponudom rada časopisu Beogradska defektološka škola i slanjem Obrasca za prijavu članka sa izjavom o autorstvu, saglasan sa prenosom autorskih prava na časopis. Za kasnije publikovanje rada u celini ili nekih njegovih delova, autori su u obavezi da zatraže dozvolu od Uredništva časopisa.
Glavni urednik čita sve pristigle radove i preliminarno analizira rukopise. Glavni urednik može, bez upućivanja rukopisa u recenzentsku proceduru, da odbije rad ukoliko sadržina ne odgovara tematskoj koncepciji časopisa. Ukoliko rukopis nije u potpunosti pripremljen u skladu sa uputstvom za autore biće vraćen autorima na tehničku korekciju i tek nakon ponovnog prijavljivanja, članak se upućuje u anonimnu recenzentsku proceduru.
Anonimnost recenzentskog postupka je neprikosnovena.
Originalni naučni radovi, pregledni radovi, kao i kratka i prethodna saopštenja za objavljivanje moraju da dobiju bar dve pozitivne recenzije, dok je za publikovanje stručnih radova neophodna jedna pozitivna recenzija.
Recenzenti su priznati domaći i međunarodni naučni radnici iz svih oblasti specijalne edukacije i tangentnih naučnih disciplina. Za recenziranje se ne dobija finansijska naknada, ali časopis vodi evidenciju odrađenih recenzentskih postupaka i u svakom trenutku recenzent može da zatraži potvrdu od Uredništva o sopstvenom recenzentskom angažmanu u časopisu. Takođe, u poslednjem broju časopisa svake kalendarske godine objavljivaće se spisak recenzenata za aktuelnu godinu.
Izbor recenzenata se vrši u odnosu na tematiku koja je obrađivana u radu i u odnosu na naučni ili stručni status prvog autora rada. Recenzentima sa šalje rukopis članka bez podataka o autorima, kao i Uputstvo za recenzente i Recenzentska forma. Nakon završenog recenzentskog postupka, rad se može prihvatiti bez izmena, može biti vraćen autorima sa zahtevima recenzenata za korekcijom ili se, u slučaju negativnih recenzija, rad odbija.
U slučaju da su od autora zahtevane korekcije, autori su dužni da u roku koji određuje Uredništvo, izvrše tražene korekcije i dostave korigovanu verziju članka. Uredništvo zatim čita korigovani članak i ako je korektno dorađen, u skladu sa zahtevima recenzenata, članak ulazi u izbor za objavu. Ukoliko autori u korigovanoj verziji nisu uzeli u obzir preporuke recenzenata, glavni urednik može zatražiti mišljenje još jednog recenzenta ili može odbiti rad.
Autori pri prijavi članka predlažu kategorizaciju istog, ali konačni sud o kategorizaciji članka prihvaćenog za objavljivanje donosi glavni urednik na preporuku recenzenata.
Članci se ne objavljuju prema redosledu prihvatanja članaka za objavljivanje. Uredništvo određuje prioritete pri objavljivanju članaka, u skladu sa uređivačkom politikom časopisa. Međutim, autori članaka prihvaćenih za objavljivanje mogu se u svakom trenutku obratiti Uredništvu za potvrdu o tome da je članak prihvaćen za objavljivanje.
TEHNIČKA PRIPREMA TEKSTA ČLANKA
Članak koji se prijavljuje za objavljivanje u časopisu Beogradska defektološka škola neće biti upućen u recenzentsku proceduru ukoliko nije pripremljen u skladu sa zahtevima časopisa koji se tiču tehničke pripreme teksta članka.
Članak treba da bude napisan latiničkim pismom, na srpskom ili engleskom jeziku, u tekst procesoru Microsoft Word, u formatu A4, fontom Times New Roman, sa proredom 1,5 i svim marginama 2 cm. Naslov članka treba da bude kratak, informativan i ne duži od 250 slovnih mesta. Naslov članka se piše velikim slovima, podebljano, veličine 14 tačaka. Nije prihvatljivo koristiti skraćenice u naslovu članka.
Članci prijavljeni na srpskom jeziku treba da imaju sažetke na srpskom i engleskom jeziku. Nužno je da članci prijavljeni na engleskom jeziku imaju sažetak na engleskom jeziku, dok prevod sažetka na srpski jezik obezbeđuje Uredništvo. Sažetak (sažetke) članka treba navesti na početku rukopisa, odmah nakon naslova. Sažetak članka treba da bude obima između 100 i 300 reči, treba da bude napisan kurzivom, veličine 11 tačaka. Na kraju sažetka, pod oznakom Ključne reči treba navesti tri do pet ključnih pojmova koji se ne pominju u naslovu članka i koje treba navesti abecednim redosledom, te odvojiti zarezom.
Tekst originalnog naučnog rada i kratkog i prethodnog saopštenja načelno se sastoji od sledećih celina: uvod, metod rada, rezultati, diskusija, zaključci i literatura. Pregledni i stručni radovi mogu imati i drugačiju strukturu.
Tekst rada se piše sa obostranim poravnanjem, s tim što se uvlači početak svakog pasusa (1.27). U tekstu ne treba koristiti automatske postavke dodavanja praznog reda pre, odnosno posle pasusa. Podnaslovi treba da budu odvojeni razmacima od jednog reda u odnosu na ostatak teksta. Podnaslovi prvog reda (npr. Uvod, Zaključak) pišu se malim slovima (osim početnog i slova u podnaslovu koja zahtevaju upotrebu velikog slova), podebljano i centrirano, veličine 12 tačaka. Podnaslovi drugog reda se pišu malim slovima (osim početnog i slova u podnaslovu koja zahtevaju upotrebu velikog slova), veličine 12 tačaka, podebljano i poravnato ulevo. Izbegavati upotrebu podnaslova trećeg reda, a ukoliko to nije moguće pisati ih malim slovima (osim početnog i slova u podnaslovu koja zahtevaju upotrebu velikog slova), kurzivom, veličine 12 tačaka, podebljano i poravnato ulevo.
Grafičke priloge, slike i tabele treba urediti prema APA pravilima – The Publication Manual of the American Psychological Association, 7th ed., 2019. Grafički prilozi i tabele treba da budu napravljeni u Word–u, moraju da budu izraženi u crnim, belim i sivim tonovima i moraju da se nalaze u tekstu na željenom mestu. Svaki grafički prilog i tabela treba da imaju naslov i numeraciju. Numeracija tabele se vrši arapskim brojevima, po redu pojavljivanja u tekstu, boldovano, sa levim poravnanjem, veličine 12 tačaka (Tabela 1), nakon čega se navodi naslov tabele, napisan kurzivom, sa levim poravnanjem, veličine 12 tačaka. Između numeričke oznake i naslova tabele ostaviti prazan red. Grafikoni i slike se numerišu i naslovljavaju na isti način kao tabele.
Referisanje i beleženje bibliografskih izvora u tekstu rukopisa treba da bude u skladu sa APA pravilima – The Publication Manual of the American Psychological Association, 7th ed., 2019. Kada se u tekstu navode podaci drugih autora, njihove sintagme, ideje, pojmovi i slično izvor se daje u tekstu, a ne u fusnotama. Referenca se stavlja u zagrade i treba da sadrži prezime autora, godinu izdanja i, u slučaju doslovnog navoda, stranicu (primer: Astore, 2013, pp. 23; Mihajlović, 2011, str. 24). Ako se u članku citira referenca sa dva autora, treba oba autora navesti na svakom mestu gde se citira njihov rad (primer: Damiano & Abel, 1998). Ako se u radu citira referenca sa tri i više autora, piše se prezime prvog autora, sa dodatkom et al (za reference na engleskom i drugim stranim jezicima), odnosno dodatkom & sar. (za reference na srpskom jeziku), uz godinu izdanja, odvojenu zarezom (primeri: Hagberg et al., 2001; Jovanović & sar., 2003). Ukoliko se autor u rukopisu istovremeno poziva na više izvora, reference u zagradi treba da budu navedene abecednim redom, odvojene tačkom i zarezom a ako ima više referenci istog autora, onda i hronološki, odvojeno zarezom (primer: Botović, 2014; Espinković, 2002, 2013; Marijakić, 2008). U slučaju da se u tekstu pojavljuje više referenci jednog ili više istih autora iz iste godine, neophodno je nakon godine izdanja navesti po jedno malo slovo za svaku od referenci, počevši od slova a za izvor koji se prvi pojavljuje u tekstu (primeri: Nastić, 2012a; Nastić, 2012b; Nastić, 2013a,b).
Na kraju članka, u popisu literature treba navesti sve izvore koji se referišu ili navode u tekstu članka. Lista referenci se formira prema APA pravilima – The Publication Manual of the American Psychological Association, 7th ed., 2019 Dakle, abecednim redom po prezimenima autora i hronološkim redom za radove istog (istih) autora. Reference se navode u izvornom obliku, na pismu na kom su objavljene. Za svaku refencu za koju je dostupan DOI broj, nužno je navesti taj podatak u formatu linka (na primer: https://doi.org/10.1037/0278-6133.24.2.225)
Primeri navođenja članka sa jednim autorom:
Grzelka, M. (2020). Attitudes toward vulnerable populations in the time of COVID-19: critical discourse analysis of gazeta.pl online comment sections. Society Register, 4(2), 121–132. https://doi.org/10.14746/sr.2020.4.2.09
Primeri navođenja članka sa dva autora:
Haines, K. J., & Berney, S. (2020). Physiotherapists during COVID-19: usual business, in unusual times. Journal of Physiotherapy, 66(2), 67–69. https://doi.org/10.1016/j.jphys.2020.03.012
Primeri navođenja članka sa tri do devetnaest autora:
Hurley, D. S., Sukal-Moulton, T., Msall, M. E., Gaebler-Spira, D., Krosschell, K. J., & Dewald, J. P. (2011). The Cerebral Palsy Research Registry: Development and Progress Toward National collaboration in the United States. Journal of Child Neurology, 26(12), 1534–1541. https://doi.org/10.1177/0883073811408903
Primer navođenja članka sa dvadeset i više autora:
Holmes, E. A., O’Connor, R. C., Perry, V. H., Tracey, I., Wessely, S., Arseneault, L., Ballard, C., Christensen, H., Cohen Silver, R., Everall, I., Ford, T., John, A., Kabir, T., King, K., Madan, I., Michie, S., Przybylski, A. K., Shafran, R., Sweeney, A., … Bullmore, E. (2020). Multidisciplinary research priorities for the COVID-19 pandemic: a call for action for mental health science. The Lancet Psychiatry, 0366(20), 1–14. https://doi.org/10.1016/S2215-0366(20)30168-1
Primeri navođenja knjiga:
Magill, R. A. (2007). Motor learning and control. Concepts and аpplications. McGraw-Hill.
Недовић, Г., Одовић, Г., & Рапаић, Д. (2010). Развој социјалних вештина особа са инвалидитетом. Друштво дефектолога Србије.
Primeri navođenja poglavlja knjige:
Cruse, H., Dean, J., Heuer, H., & Schmidt, R. A. (1990). Utilization of sensory information for motor control. In O. Neumann & W. Prinz (Eds.), Relationships between perception and action (pp. 43–73). Springer Verlag.
Jablan, B., & Hanak, N. (2008). Teorija uma dece sa oštećenjem vida. U N. Glumbić (Ur.), Teorija uma dece sa posebnim potrebama (str. 96–110). Univerzitet u Beogradu – Fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju – Izdavački centar (CIDD).
Primeri navođenja članka iz zbornika radova:
Matić, M. (2012). Impact of various external feedback in motor learning. In M. Dopsaj et al. (Eds.), Proceedings of Thematic Conference “Effects of Physical Activity Application to Antrhopological Status with Children, Youth and Adults” (pp. 272–279). University of Belgrade – Faculty of Sport and Physical Education.
Maćešić-Petrović, D., & Kovačević, J. (2013). Terapija pokretom i plesom – Uporedna analiza bazičnih metodskih koncepata. U M. Gligorović (Ur.), Zbornik radova „Novine u specijalnoj edukaciji i rehabilitaciji“ (str. 165–182). Univerzitet u Beogradu – Fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju.
Primeri navođenja doktorskih disertacija i magistarskih radova:
Angeli, E. L. (2012). Networks of communication in emergency medical services (Publication No. 3544643) [Doctoral dissertation, Purdue University]. ProQuest Dissertations Publishing.
Samson, J. M. (2016). Human trafficking and globalization [Unpublished doctoral dissertation]. Virginia Polytechnic Institute and State University.
Primer navođenja elektronskih izvora kada je poznat autor teksta:
Rogač, M. (2020). Vanredno stanje i osobe sa invaliditetom – rešenja moguća samo kada država “sluša.” Istinomer. https://www.istinomer.rs/analize/vanredno-stanje-i-osobe-sa-invaliditetom-resenja-moguca-samo-kada-drzava-slusa/
Primer navođenja elektronskih izvora kada nije poznat autor teksta:
UNICEF (2020, May 30). UNICEF-ov odgovor na pandemiju COVID-19 u Srbiji. https://www.unicef.org/serbia/publikacije/unicef-ov-odgovor-na-pandemiju-covid-19-u-srbiji
INSTRUCTIONS FOR AUTHORS
The Belgrade School of Special Education and Rehabilitation is a peer-reviewed prominent national scientific journal, open to authors from all areas of special education and related scientific disciplines. The journal aims to publish original scientific and professional articles, not previously published elsewhere, totally or partly, including other journals or thematic collections of papers from scientific and professional conferences and other publications, nor are under consideration for publication anywhere else. The following types of articles are considered for publication: 1) empirical studies, 2) literature reviews, 3) brief and preliminary reports, and 4) commentary, critiques and polemics in science. Articles classified as scientific have to receive at least two positive reviews. In addition to scientific, the journal also publishes other types of articles: 1) professional articles, 2) news and events, and 3) book reviews. Professional articles should have one positive review. All articles are published in Serbian or English. Authors should submit their manuscripts via e-mail: [email protected].
SUBMISSION, PEER REVIEW AND PUBLICATION OF ARTICLE
In addition to the manuscript, corresponding author must complete and submit the electronic version of Article Application and Authorship Statement Form.
The authorship fee is given only for the ordered articles, as decided on by Editorial Board. By submitting a manuscript and the Article Application and Authorship Statement Form to the Belgrade School of Special Education and Rehabilitation, authors agree, with no additional conditions, that an article can be published in the journal, totally or partly, and online on the website, as well as on other electronic portals where the journal is available. By submitting a manuscript and the Article Application and Authorship Statement Form to the Belgrade School of Special Education and Rehabilitation, authors agree to the transfer of copyright to the journal. For any later publication of an article, totally or partly, authors are required to ask for permission from the Editorial Board.
The Editor-in-chief reads all submitted articles and preliminary analyzes manuscripts. The Editor-in-chief can, without sending out a manuscript for review, reject article if the content is not generally suitable for thematic concept of the journal. If manuscript is not fully prepared in accordance to the instructions for authors, it will be returned to the authors for technical correction. After resubmission, the manuscript will be sent out for anonymous peer-review.
Without exception, all manuscripts are reviewed anonymously.
In order to be published, original research papers, review articles, as well as short and preliminary reports must receive at least two positive reviews, while the publication of professional papers requires one positive review.
Reviewers are respected national and international scholars from all areas of special education and related scientific disciplines. No financial compensation is received for peer review. However, the journal keeps a record of all performed review procedures. Each reviewer may request confirmation of his own reviewing involvement in the journal from the Editorial Office at any time. Moreover, a list of reviewers for the current year will be published in the last issue of each calendar year.
The selection of reviewers is made with respect to the subject matter of article submitted and in relation to scientific or professional status of the first author. Reviewers receive a manuscripts without the identity of the authors of a manuscript, as well as the Guidelines for Reviewers and Review Form. After completion of review process, a manuscript can be accepted without modification, it can be returned to authors with the requirements for with minor or major revisions or, in the case of negative reviews, a manuscript is rejected.
If corrections are recommended, authors must complete the required corrections and resubmit a revised version of manuscript within the period determined by the Editorial Office. The Editor-in-chief then reads resubmitted manuscript. If properly revised, that is in accordance with the requirements of reviewers, manuscript is shortlisted for publication. If authors did not take into account the recommendations of reviewers in revised manuscript, the Editor-in-chief can request an opinion of one more reviewer, or may reject manuscript.
When submitting a manuscript, authors suggest category or type of article, but the final decision on the categorization of article accepted for publication is on the Editor-in-chief on the basis of recommendations of reviewers.
Articles are not published in order of their acceptance for publication. Editorial Office sets priorities when publishing articles, in accordance with the editorial policy of the journal. However, authors of articles accepted for publication may contact the Editorial Office at any time and ask for written confirmation that the article is accepted for publication.
PREPARING THE MANUSCRIPT FOR SUBMISSION
Article submitted for publication in the Belgrade School of Special Education and Rehabilitation will not be forwarded to a peer-review procedure unless prepared strictly in accordance with the journal requirements concerning the technical preparation of manuscript.
The article should be written in Latin alphabet, in Serbian or English. Manuscripts should be submitted in Word. Use A4 paper size, Times New Roman font, paragraph spacing of 1.5 lines, and margins of 2 cm on all sides. Article title should be brief, informative and not longer than 250 characters. Use all capital letters for article title, 14 point font, bold. It is not acceptable to use abbreviations in the article title.
Articles submitted in Serbian must include abstracts written in both Serbian and English language. Articles submitted in English only should have an abstract written in English; in that case, translation of abstract into Serbian will be provided by Editorial Office. Abstract (abstracts) of article should be stated at the beginning of manuscript, under the article title. Abstract should not exceed 100 to 300 words, 11 point font, italic. Three to five Keywords that are not mentioned in the article title, should be indicated after the abstract, in alphabetical order and separated by a comma.
Original Scientific Articles and Brief and Preliminary Reports should be structured with sections entitled and ordered as follows: Introduction, Methods, Results, Discussion, Conclusions and References. Review and Professional Papers may have a different structure.
Manuscript must be written with 1.27 indentation and justified alignment. Please do not add space and blank lines between paragraphs. Section headings must be separated by one blank line in relation to the rest of the text. First-level headings (e.g. Introduction, Conclusion) should be written with center alignment, in bold, 12 point font, with an initial capital letter for the first word and any proper nouns. Second-level headings should be written with left alignment, in bold, 12 point font, with an initial capital letter for the first word and any proper nouns. Generally, third-level headings should be avoided whenever possible. When necessary, third-level headings should be written with left alignment, in italics, bold, 12 point font, with an initial capital letter for any proper nouns.
All graphs, figures and tables should be created by the rules of APA – The Publication Manual of the American Psychological Association, 7th ed., 2019. Tables and figures should be created using Word functions, in black, white and grayscale, and positioned in the appropriate place within the text. Each figure and table should have a title and numbering. The table numbering should be given in Arabic numerals, in the order in which they appear in the text, in bold, with left alignment, size 12 points (Table 1), followed by the title of the table, written in italics, with left alignment, size 12 points. One blank line should be left between the numeric label and the table title. Graphs and figures should be numbered and titled in the same way as tables.
References should follow the rules of APA – The Publication Manual of the American Psychological Association, 6th ed., 2010. When other authors’ data, syntagms, ideas, terms, etc. are cited in the text, the source should be given in the text and not in the footnotes. References are given in brackets and should contain the author’s surname, year of publication and, in the case of a verbatim quotation, the page number (e.g. Astore, 2013, pp. 23; Mihajlović, 2011, str. 24). If the reference cited in the article has two authors, both should be cited each time the reference occurs (e.g. Damiano & Abel, 1998). If the reference cited in the article has three or more authors, only the surname of the first author should be included followed by et al. (for references in English and other foreign languages) or & sar. (for references in Serbian), and the publication year, separated by a comma (e.g. Hagberg et al., 2001; Jovanović & sar., 2003). If the author of manuscript cites multiple sources at the same time, citations within the same parentheses should be sorted alphabetically according to the author’s surname separated by semicolons; the works of the same author should be listed chronologically separated by commas (e.g. Botović, 2014; Espinković, 2002, 2013; Marijakić, 2008). When references by the same author or the group of authors in the same order, with the same year of publication are cited in the text, it is necessary to place one lowercase letter immediately after the year, for each of the reference, starting with the letter a for a reference which appears first in the text (e.g. Nastić, 2012a; Nastić, 2012b; Nastić, 2013a,b).
At the end of the article, in the literature, all references should be listed and sources credited. The list of references should follow the rules of APA – The Publication Manual of the American Psychological Association, 7th ed., 2019. Reference list entries should be alphabetized by the last names of the first author of each work, while the references of the same author(s) should be sorted chronologically. Reference should be cited in their original form, in the language of the original. For each reference with available DOI number, it is necessary to specify this information in the link format (for example: https://doi.org/10.1037/0278-6133.24.2.225)
Journal article by one author:
Grzelka, M. (2020). Attitudes toward vulnerable populations in the time of COVID-19: critical discourse analysis of gazeta.pl online comment sections. Society Register, 4(2), 121–132. https://doi.org/10.14746/sr.2020.4.2.09
Journal article by two authors:
Haines, K. J., & Berney, S. (2020). Physiotherapists during COVID-19: usual business, in unusual times. Journal of Physiotherapy, 66(2), 67–69. https://doi.org/10.1016/j.jphys.2020.03.012
Journal article by three to nineteen authors:
Hurley, D. S., Sukal-Moulton, T., Msall, M. E., Gaebler-Spira, D., Krosschell, K. J., & Dewald, J. P. (2011). The Cerebral Palsy Research Registry: Development and Progress Toward National collaboration in the United States. Journal of Child Neurology, 26(12), 1534–1541. https://doi.org/10.1177/0883073811408903
Journal article by twenty ore more authors:
Holmes, E. A., O’Connor, R. C., Perry, V. H., Tracey, I., Wessely, S., Arseneault, L., Ballard, C., Christensen, H., Cohen Silver, R., Everall, I., Ford, T., John, A., Kabir, T., King, K., Madan, I., Michie, S., Przybylski, A. K., Shafran, R., Sweeney, A., … Bullmore, E. (2020). Multidisciplinary research priorities for the COVID-19 pandemic: a call for action for mental health science. The Lancet Psychiatry, 0366(20), 1–14. https://doi.org/10.1016/S2215-0366(20)30168-1
Books:
Magill, R. A. (2007). Motor learning and control. Concepts and аpplications. McGraw-Hill.
Недовић, Г., Одовић, Г., & Рапаић, Д. (2010). Развој социјалних вештина особа са инвалидитетом. Друштво дефектолога Србије.
Chapters in books:
Cruse, H., Dean, J., Heuer, H., & Schmidt, R. A. (1990). Utilization of sensory information for motor control. In O. Neumann & W. Prinz (Eds.), Relationships between perception and action (pp. 43–73). Springer Verlag.
Jablan, B., & Hanak, N. (2008). Teorija uma dece sa oštećenjem vida. U N. Glumbić (Ur.), Teorija uma dece sa posebnim potrebama (str. 96–110). Univerzitet u Beogradu – Fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju – Izdavački centar (CIDD).
Articles published in Conference Proceeding:
Matić, M. (2012). Impact of various external feedback in motor learning. In M. Dopsaj et al. (Eds.), Proceedings of Thematic Conference “Effects of Physical Activity Application to Antrhopological Status with Children, Youth and Adults” (pp. 272–279). University of Belgrade – Faculty of Sport and Physical Education.
Maćešić-Petrović, D., & Kovačević, J. (2013). Terapija pokretom i plesom – Uporedna analiza bazičnih metodskih koncepata. U M. Gligorović (Ur.), Zbornik radova „Novine u specijalnoj edukaciji i rehabilitaciji“ (str. 165–182). Univerzitet u Beogradu – Fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju.
Doctoral disertation or Master’s thesis:
Angeli, E. L. (2012). Networks of communication in emergency medical services (Publication No. 3544643) [Doctoral dissertation, Purdue University]. ProQuest Dissertations Publishing.
Samson, J. M. (2016). Human trafficking and globalization [Unpublished doctoral dissertation]. Virginia Polytechnic Institute and State University.
Web page with known author:
Rogač, M. (2020). Vanredno stanje i osobe sa invaliditetom – rešenja moguća samo kada država “sluša.” Istinomer. https://www.istinomer.rs/analize/vanredno-stanje-i-osobe-sa-invaliditetom-resenja-moguca-samo-kada-drzava-slusa/
Web page with unknown author:
UNICEF (2020, May 30). UNICEF-ov odgovor na pandemiju COVID-19 u Srbiji. https://www.unicef.org/serbia/publikacije/unicef-ov-odgovor-na-pandemiju-covid-19-u-srbiji
The Belgrade School of Special Education and Rehabilitation is a peer-reviewed prominent national scientific journal, open to authors from all areas of special education and related scientific disciplines. The journal aims to publish original scientific and professional articles, not previously published elsewhere, totally or partly, including other journals or thematic collections of papers from scientific and professional conferences and other publications, nor are under consideration for publication anywhere else. The following types of articles are considered for publication: 1) empirical studies, 2) literature reviews, 3) brief and preliminary reports, and 4) commentary, critiques and polemics in science. Articles classified as scientific have to receive at least two positive reviews. In addition to scientific, the journal also publishes other types of articles: 1) professional articles, 2) news and events, and 3) book reviews. Professional articles should have one positive review. All articles are published in Serbian or English. Authors should submit their manuscripts via e-mail: [email protected].
SUBMISSION, PEER REVIEW AND PUBLICATION OF ARTICLE
In addition to the manuscript, corresponding author must complete and submit the electronic version of Article Application and Authorship Statement Form.
The authorship fee is given only for the ordered articles, as decided on by Editorial Board. By submitting a manuscript and the Article Application and Authorship Statement Form to the Belgrade School of Special Education and Rehabilitation, authors agree, with no additional conditions, that an article can be published in the journal, totally or partly, and online on the website, as well as on other electronic portals where the journal is available. By submitting a manuscript and the Article Application and Authorship Statement Form to the Belgrade School of Special Education and Rehabilitation, authors agree to the transfer of copyright to the journal. For any later publication of an article, totally or partly, authors are required to ask for permission from the Editorial Board.
The Editor-in-chief reads all submitted articles and preliminary analyzes manuscripts. The Editor-in-chief can, without sending out a manuscript for review, reject article if the content is not generally suitable for thematic concept of the journal. If manuscript is not fully prepared in accordance to the instructions for authors, it will be returned to the authors for technical correction. After resubmission, the manuscript will be sent out for anonymous peer-review.
Without exception, all manuscripts are reviewed anonymously.
In order to be published, original research papers, review articles, as well as short and preliminary reports must receive at least two positive reviews, while the publication of professional papers requires one positive review.
Reviewers are respected national and international scholars from all areas of special education and related scientific disciplines. No financial compensation is received for peer review. However, the journal keeps a record of all performed review procedures. Each reviewer may request confirmation of his own reviewing involvement in the journal from the Editorial Office at any time. Moreover, a list of reviewers for the current year will be published in the last issue of each calendar year.
The selection of reviewers is made with respect to the subject matter of article submitted and in relation to scientific or professional status of the first author. Reviewers receive a manuscripts without the identity of the authors of a manuscript, as well as the Guidelines for Reviewers and Review Form. After completion of review process, a manuscript can be accepted without modification, it can be returned to authors with the requirements for with minor or major revisions or, in the case of negative reviews, a manuscript is rejected.
If corrections are recommended, authors must complete the required corrections and resubmit a revised version of manuscript within the period determined by the Editorial Office. The Editor-in-chief then reads resubmitted manuscript. If properly revised, that is in accordance with the requirements of reviewers, manuscript is shortlisted for publication. If authors did not take into account the recommendations of reviewers in revised manuscript, the Editor-in-chief can request an opinion of one more reviewer, or may reject manuscript.
When submitting a manuscript, authors suggest category or type of article, but the final decision on the categorization of article accepted for publication is on the Editor-in-chief on the basis of recommendations of reviewers.
Articles are not published in order of their acceptance for publication. Editorial Office sets priorities when publishing articles, in accordance with the editorial policy of the journal. However, authors of articles accepted for publication may contact the Editorial Office at any time and ask for written confirmation that the article is accepted for publication.
PREPARING THE MANUSCRIPT FOR SUBMISSION
Article submitted for publication in the Belgrade School of Special Education and Rehabilitation will not be forwarded to a peer-review procedure unless prepared strictly in accordance with the journal requirements concerning the technical preparation of manuscript.
The article should be written in Latin alphabet, in Serbian or English. Manuscripts should be submitted in Word. Use A4 paper size, Times New Roman font, paragraph spacing of 1.5 lines, and margins of 2 cm on all sides. Article title should be brief, informative and not longer than 250 characters. Use all capital letters for article title, 14 point font, bold. It is not acceptable to use abbreviations in the article title.
Articles submitted in Serbian must include abstracts written in both Serbian and English language. Articles submitted in English only should have an abstract written in English; in that case, translation of abstract into Serbian will be provided by Editorial Office. Abstract (abstracts) of article should be stated at the beginning of manuscript, under the article title. Abstract should not exceed 100 to 300 words, 11 point font, italic. Three to five Keywords that are not mentioned in the article title, should be indicated after the abstract, in alphabetical order and separated by a comma.
Original Scientific Articles and Brief and Preliminary Reports should be structured with sections entitled and ordered as follows: Introduction, Methods, Results, Discussion, Conclusions and References. Review and Professional Papers may have a different structure.
Manuscript must be written with 1.27 indentation and justified alignment. Please do not add space and blank lines between paragraphs. Section headings must be separated by one blank line in relation to the rest of the text. First-level headings (e.g. Introduction, Conclusion) should be written with center alignment, in bold, 12 point font, with an initial capital letter for the first word and any proper nouns. Second-level headings should be written with left alignment, in bold, 12 point font, with an initial capital letter for the first word and any proper nouns. Generally, third-level headings should be avoided whenever possible. When necessary, third-level headings should be written with left alignment, in italics, bold, 12 point font, with an initial capital letter for any proper nouns.
All graphs, figures and tables should be created by the rules of APA – The Publication Manual of the American Psychological Association, 7th ed., 2019. Tables and figures should be created using Word functions, in black, white and grayscale, and positioned in the appropriate place within the text. Each figure and table should have a title and numbering. The table numbering should be given in Arabic numerals, in the order in which they appear in the text, in bold, with left alignment, size 12 points (Table 1), followed by the title of the table, written in italics, with left alignment, size 12 points. One blank line should be left between the numeric label and the table title. Graphs and figures should be numbered and titled in the same way as tables.
References should follow the rules of APA – The Publication Manual of the American Psychological Association, 6th ed., 2010. When other authors’ data, syntagms, ideas, terms, etc. are cited in the text, the source should be given in the text and not in the footnotes. References are given in brackets and should contain the author’s surname, year of publication and, in the case of a verbatim quotation, the page number (e.g. Astore, 2013, pp. 23; Mihajlović, 2011, str. 24). If the reference cited in the article has two authors, both should be cited each time the reference occurs (e.g. Damiano & Abel, 1998). If the reference cited in the article has three or more authors, only the surname of the first author should be included followed by et al. (for references in English and other foreign languages) or & sar. (for references in Serbian), and the publication year, separated by a comma (e.g. Hagberg et al., 2001; Jovanović & sar., 2003). If the author of manuscript cites multiple sources at the same time, citations within the same parentheses should be sorted alphabetically according to the author’s surname separated by semicolons; the works of the same author should be listed chronologically separated by commas (e.g. Botović, 2014; Espinković, 2002, 2013; Marijakić, 2008). When references by the same author or the group of authors in the same order, with the same year of publication are cited in the text, it is necessary to place one lowercase letter immediately after the year, for each of the reference, starting with the letter a for a reference which appears first in the text (e.g. Nastić, 2012a; Nastić, 2012b; Nastić, 2013a,b).
At the end of the article, in the literature, all references should be listed and sources credited. The list of references should follow the rules of APA – The Publication Manual of the American Psychological Association, 7th ed., 2019. Reference list entries should be alphabetized by the last names of the first author of each work, while the references of the same author(s) should be sorted chronologically. Reference should be cited in their original form, in the language of the original. For each reference with available DOI number, it is necessary to specify this information in the link format (for example: https://doi.org/10.1037/0278-6133.24.2.225)
Journal article by one author:
Grzelka, M. (2020). Attitudes toward vulnerable populations in the time of COVID-19: critical discourse analysis of gazeta.pl online comment sections. Society Register, 4(2), 121–132. https://doi.org/10.14746/sr.2020.4.2.09
Journal article by two authors:
Haines, K. J., & Berney, S. (2020). Physiotherapists during COVID-19: usual business, in unusual times. Journal of Physiotherapy, 66(2), 67–69. https://doi.org/10.1016/j.jphys.2020.03.012
Journal article by three to nineteen authors:
Hurley, D. S., Sukal-Moulton, T., Msall, M. E., Gaebler-Spira, D., Krosschell, K. J., & Dewald, J. P. (2011). The Cerebral Palsy Research Registry: Development and Progress Toward National collaboration in the United States. Journal of Child Neurology, 26(12), 1534–1541. https://doi.org/10.1177/0883073811408903
Journal article by twenty ore more authors:
Holmes, E. A., O’Connor, R. C., Perry, V. H., Tracey, I., Wessely, S., Arseneault, L., Ballard, C., Christensen, H., Cohen Silver, R., Everall, I., Ford, T., John, A., Kabir, T., King, K., Madan, I., Michie, S., Przybylski, A. K., Shafran, R., Sweeney, A., … Bullmore, E. (2020). Multidisciplinary research priorities for the COVID-19 pandemic: a call for action for mental health science. The Lancet Psychiatry, 0366(20), 1–14. https://doi.org/10.1016/S2215-0366(20)30168-1
Books:
Magill, R. A. (2007). Motor learning and control. Concepts and аpplications. McGraw-Hill.
Недовић, Г., Одовић, Г., & Рапаић, Д. (2010). Развој социјалних вештина особа са инвалидитетом. Друштво дефектолога Србије.
Chapters in books:
Cruse, H., Dean, J., Heuer, H., & Schmidt, R. A. (1990). Utilization of sensory information for motor control. In O. Neumann & W. Prinz (Eds.), Relationships between perception and action (pp. 43–73). Springer Verlag.
Jablan, B., & Hanak, N. (2008). Teorija uma dece sa oštećenjem vida. U N. Glumbić (Ur.), Teorija uma dece sa posebnim potrebama (str. 96–110). Univerzitet u Beogradu – Fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju – Izdavački centar (CIDD).
Articles published in Conference Proceeding:
Matić, M. (2012). Impact of various external feedback in motor learning. In M. Dopsaj et al. (Eds.), Proceedings of Thematic Conference “Effects of Physical Activity Application to Antrhopological Status with Children, Youth and Adults” (pp. 272–279). University of Belgrade – Faculty of Sport and Physical Education.
Maćešić-Petrović, D., & Kovačević, J. (2013). Terapija pokretom i plesom – Uporedna analiza bazičnih metodskih koncepata. U M. Gligorović (Ur.), Zbornik radova „Novine u specijalnoj edukaciji i rehabilitaciji“ (str. 165–182). Univerzitet u Beogradu – Fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju.
Doctoral disertation or Master’s thesis:
Angeli, E. L. (2012). Networks of communication in emergency medical services (Publication No. 3544643) [Doctoral dissertation, Purdue University]. ProQuest Dissertations Publishing.
Samson, J. M. (2016). Human trafficking and globalization [Unpublished doctoral dissertation]. Virginia Polytechnic Institute and State University.
Web page with known author:
Rogač, M. (2020). Vanredno stanje i osobe sa invaliditetom – rešenja moguća samo kada država “sluša.” Istinomer. https://www.istinomer.rs/analize/vanredno-stanje-i-osobe-sa-invaliditetom-resenja-moguca-samo-kada-drzava-slusa/
Web page with unknown author:
UNICEF (2020, May 30). UNICEF-ov odgovor na pandemiju COVID-19 u Srbiji. https://www.unicef.org/serbia/publikacije/unicef-ov-odgovor-na-pandemiju-covid-19-u-srbiji
Uputstvo za autore.pdf | |
File Size: | 527 kb |
File Type: |
Author Guidelines_eng.pdf | |
File Size: | 514 kb |
File Type: |